Historia DPS - DPS Włościbórz

Idź do spisu treści

Menu główne

Historia DPS

O NAS
 

Dnia 28 września 1969 roku w niewielkiej miejscowości Włościbórz rozpoczął działalność Dom Kombatanta.
Usytuowany w malowniczym parku, pośród 100-letnich sosen, świerków, modrzewi, buków i daglezji, otoczony lasami oraz polami stanowi istotny współkomponent krajobrazu. W samym parku znajduje się polana parkowa oraz staw z licznymi skupiskami krzewów i drzew, których wiek szacuje się na około 100 – 150 lat.

Sam dom został umieszczony w zabytkowym obiekcie – dawnym pałacyku myśliwskim, wzniesionym w stylu neogotyckim składającym się z dwóch połączonych części. Rezydencja pałacowa miała charakter pałacu myśliwskiego, czasowo użytkowanego przez magnacką rodzinę stale zamieszkującą w Berlinie.
W celu przystosowania pałacu do potrzeb nowych mieszkańców w tym samym roku wzniesiono dodatkowo, 3 kondygnacyjne skrzydło południowe.
Piękna okolica, specyficzny klimat, 26-hektarowego zespołu pałacowo-parkowego, w którym można spotkać sarny, dziki oraz wiele gatunków ptaków sprzyja do dziś zdrowiu jego mieszkańców.

W latach 90 obiekt został rozbudowany i unowocześniony, w chwili obecnej może przebywać w naszym domu 1
10 mieszkańców, pełną indywidualną opiekę zapewnia im specjalistyczny personel medyczny, w pełni doświadczona kadra, na którą składają się pielęgniarki, opiekunowie, rehabilitanci oraz psycholog.

Od 1995 roku nasza placówka współpracuje z organizacją "Solidarność ludowa" z Possneck w Turyngii (Niemcy). Kontakty przyczyniły się do wymiany doświadczeń, wielu wyjazdów urlopowych oraz przyjaźni mieszkańców i pracowników obu domów.

Ważnym momentem w historii domu był wspaniały gest naszych mieszkańców Ś.P Państwa Słapików, którzy ofiarowali nam swój dom, stołówkę oraz działkę w Kołobrzegu. Po rozbudowie – dzięki finansowemu wsparciu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej powstała nasz filia.

Tak powstały Dom Pomocy Społecznej służy pomocą do dnia dzisiejszego wszystkim osobą starszym, samotnym i chorym.

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego