wrzesień 2014 - DPS Włościbórz

Idź do spisu treści

Menu główne

wrzesień 2014

Wydarzenia > rok 2014
 

Wrzesień 2014 w Naszym Domu

 

"To nie sztuka wybudować dom, sztuka sprawić by miał w sobie duszę"

30 września 2014r. odbyły się uroczyste obchody 45-lecia działalności Domu Pomocy Społecznej we Włościborzu. Obchody jubileuszu rozpoczęły się modlitwą i błogosławieństwem w intencji pracowników i mieszkańców placówki.

 
 

Uroczystość uświetnili swoją obecnością zaproszeni goście: Pan Czesław Hoc – Poseł na Sejm RP, Pan Tomasz Tamborski – Starosta Powiatu Kołobrzeskiego, Pan Mirosław Tessikowski – Wicestarosta Powiatu Kołobrzeskiego, Pani Liliana Korzeniewska – Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kołobrzegu, Dyrektorzy i Kierownicy Ośrodków Pomocy Społecznej powiatu kołobrzeskiego i koszalińskiego, dyrektorzy zaprzyjaźnionych domów pomocy społecznej oraz osoby związane z Domem na przestrzeni wielu lat jego funkcjonowania.

Po powitaniu przybyłych gości, głos zabrała Pani Małgorzata Rzepka-Klincewicz – Dyrektor Domu.
“Szanowni Goście, Mieszkańcy i Pracownicy Domu. Dzisiejsza uroczystość, Jubileusz 45-lecia Domu Pomocy Społecznej we Włościborzu jest wielkim, radosnym przeżyciem dla całej społeczności placówki, dla Jej mieszkańców i pracowników. Radością tą chcemy dzielić się z Wami, drodzy Goście, dlatego bardzo dziękujemy za przyjęcie naszego zaproszenia.
Każdy jubileusz jest wspaniałą okazją do refleksji nad przeszłością oraz przyszłością.
45 lat funkcjonowania DPS-u to okres w którym naprawdę wielu osobom dawaliśmy schronienie oraz wszechstronną opiekę i wsparcie. To temu Domowi przebywający tu ludzie zawdzięczają, że mogą godnie spędzić ostatnie lata swego życia.
Obecnie nasza placówka dysponuje 105 miejscami dla osób przewlekle somatycznie chorych. Aktualnie przebywa tu 58 mężczyzn i 47 kobiet. Nasz najstarszy mieszkaniec liczy 95 lat a najmłodszy 38. Najdłużej przebywająca mieszkanka jest z nami od 16 lat. W ostatnim 5-leciu przeżyliśmy wiele wydarzeń. Dwukrotnie obchodziliśmy 100-letnie urodziny naszych mieszkańców, świętowaliśmy 50 - lecie pożycia małżeńskiego naszych podopiecznych, uroczyście obchodziliśmy święta państwowe i kościelne, uczestniczyliśmy w wielu tematycznych imprezach integracyjnych na terenach innych Domów. Zaprzyjaźniliśmy się z ich mieszkańcami. Udział we wszystkich tych uroczystościach sprawił, że Dom nasz jest placówką rozpoznawalną, o której dobrze się mówi.
Ostatnie inwestycje w placówce takie jak: remonty korytarzy, pokoi mieszkańców, portierni, sali rehabilitacji niewątpliwie w znaczący sposób wpływają na poprawę funkcjonalności i atrakcyjności placówki. Również kompleksowa modernizacja windy oraz zakup nowej platformy schodowej na Filii w Kołobrzegu świadczą o tym, że zależy nam na poprawie standardu i jakości codziennego życia mieszkańców.
Szanowni Państwo. Z niecierpliwością oczekujemy na planowaną na następny rok przez Powiat Kołobrzeski inwestycję kompleksowego remontu elewacji oraz wymiany wszystkich okien. Nasza placówka oprócz tego, że zapewnia rodzinną atmosferę również wypięknieje od zewnątrz i będzie przyciągała swoim wyglądem nowych mieszkańców. W tym roku również planujemy zakup nowego samochodu z podnośnikiem elektrycznym na wózki inwalidzkie bo pragniemy aby mieszkańcy mogli podróżować w bezpiecznych i komfortowych warunkach.
Szanowni Państwo. Rozwój placówki to przede wszystkim dobra współpraca ze środowiskiem lokalnym – Urzędem Gminy w Dygowie, szkołą w Dygowie i we Wrzosowie, którzy zawsze życzliwie nam pomagają i wspierają nasze działania na rzecz mieszkańców placówki.
Bardzo dziękuję wszystkim kierownikom ośrodków pomocy społecznej w powiecie kołobrzeskim oraz powiecie koszalińskim, którzy kierują nam swoich mieszkańców. To dzięki Wam możemy funkcjonować. Dziękuję również moim przyjaciołom – dyrektorom zaprzyjaźnionych domów pomocy społecznych, którzy spotykają się z nami w imprezach integracyjnych.
Szanowni Państwo. W sposób szczególny pragnę zwrócić się do naszych emerytowanych, byłych pracowników, których dziś gościmy. To Wy, Drodzy Państwo budowaliście podwaliny tego Domu, a później tworzyliście dalszą jego rzeczywistość.
A teraz niezwykle ciepłe i serdeczne słowa pragnę skierować do naszych mieszkańców - zarówno do tych aktywnych w kształtowaniu życia Domu, jak również do tych, których choroba i niepełnosprawność uczyniła pozornie biernymi. To Wasza obecność nadaje sens naszej pracy, skłania do głębszych refleksji nad życiem. To Wy drodzy mieszkańcy uwrażliwiacie, uszlachetniacie i wzbogacacie naszą osobowość.
Oczywiście nie może zabraknąć słów podziękowań dla wszystkich pracowników placówki. Wasze oddanie i służba na rzecz mieszkańców sprawia, że mieszka się tu bezpiecznie a wykonywane przez was usługi – pielęgnacyjne, opiekuńcze, socjalne, kulinarne, administracyjne a nawet konserwatorskie są gwarantem tego, że jesteśmy instytucją profesjonalną.
Dziękuję wszystkim, którzy przyczyniają się do rozwoju naszego Domu, zwłaszcza za życzliwość i merytoryczną pomoc Staroście Kołobrzeskiemu, Wiecestaroście Kołobrzeskiemu, członkom zarządu i dyrektorowi PCPR w Kołobrzegu.
Myślę, że Dom nasz ma bogate tradycje. Przeżył wiele dobrych i mniej dobrych chwil. Życzę nam wszystkim abyśmy znowu się tutaj spotkali za pięć lat na uroczystości półwiecznego jubileuszu placówki”.

 
 

Oficjalna część jubileuszu poświęcona była przemówieniom gości. Każdy z zaproszonych życzył aby to święto owocowało kolejnymi jubileuszami owocnej pracy. Goście składali wyrazy uznania za wysiłek i zaangażowanie w wypełnianiu ważnej roli społecznej i życzyli dużo zdrowia, szczęścia I wszelkiej pomyślności.

 
 

Następnie Pani Dyrektor serdeczne podziękowania skierowała do pracowników I mieszkańców Wyróżniła wieloletnich pracowników i podopiecznych pamiątkowymi dyplomami, które wręczył wraz z gratulacjami Pan Tomasz Tamborski - Starosta Powiatu Kołobrzeskiego oraz Pan Mirosław Tessikowski – wicestarosta Powiatu Kołobrzeskiego

 
 

W dalszej części uroczystości wszyscy goście skosztowali jubileuszowego tortu.

 
 

Zwieńczeniem oficjalnych obchodów jubileuszu była cześć artystyczna przygotowana wspólnie przez zespół ludowy „Dąbrówki” oraz młodzież z Zespołu Szkół im.A.Mickiewicza w Dygowie pod kierunkiem Pani Iwony Jaruzel.

 
 

45-lecie  było niezwykle ważnym i radosnym przeżyciem dla całej społeczności placówki. Ten dzień zarówno dla mieszkańców jak i dla pracowników upłynął w radosnej, biesiadnej atmosferze.

 
 

Podziękowania:

 
 

Dnia 4 września 2014r. mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej we Włościborzu wzięli udział w XIII Pożegnaniu Lata pt. Opowieści filmowe. Mieszkańcy przedstawili scenkę filmową pt. Daleko od noszy. Występ był bardzo udany. Zostali nagrodzeni Dyplomem i drobnym upominkiem.

 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego